אודות
השחר העולה משנת 1948
השחר העולה משנת 1948
בשנת 1933, כמעט 15 שנה לפני הקמת מדינת ישראל, עלתה משפחה ענייה מרומניה לפלשתינה והתיישבה מצפון לחיפה, באזור שמוכר היום כאזור הקריות. מספר שנים לאחר עלייתם, בחפשם אחר מקור פרנסה, החלו מספר אחים ממשפחת וידברג לעבוד במפעל שייצר חלבה וטחינה גולמית.
בשנת 1948, עם עזיבת הבריטים את ארץ ישראל, פונו בסיסי המנדט הבריטי, שהיו ממוקמים באזור מפרץ חיפה, והשטח הוקצה להקמת תעשיה זעירה ומפעלים. האחים, שבינתיים התמקצעו ולמדו את תחום ייצור המזון, החליטו להקים באזור מפעל שהתמחה בתחילה בייצור טחינה וחלבה, והוא נקרא "שחר אחים וידברג".
בשנת 1958, עם הצטרפותה של משפחת לבקוביץ, שונה שמה של החברה ל"השחר העולה בע"מ".
בתחילה, החברה החלה לייצר דברי מתיקה (סוכריות קשות, סוכריות רכות וסוכריות גומי) ושוקולד ומוצריו (ופלים, פרלינים, שוקולד לאפייה ובישול, נוגט ועוד) על בסיס של ניסוי וטעייה וכמעט ללא ידע מקצועי. "קרם מובחר למריחה" השחר העולה, היה אחד המוצרים שפותח באותה תקופה וטעמו תפס במהירות את קהל הצרכנים.
השחר העולה משנת 1948
השחר העולה משנת 1948
בשנת 1989 נפתח השוק הישראלי ליבוא דברי מתיקה מחו"ל וכתוצאה מכך, מרבית המפעלים שפעלו בתחום באותה תקופה נקלעו לקשיים ונסגרו. במפעל השחר העולה, שגם הוא נאלץ לפטר חלק גדול מעובדיו, הפנימו במהרה את השינויים בשוק והחליטו להתמקד בתחום שבו היה למפעל יתרון יחסי: קרם מובחר למריחה.
ממרח השחר העולה הוא אחד המותגים המזוהים יותר מכל עם ה"ישראליות". הוא מוכר ונמצא בכל בית בישראל, כמו גם אצל יהודים וישראלים רבים בכל רחבי העולם. לממרח יש טעם נוסטלגי, שמזכיר את טעמי הילדות והוא לא השתנה מהיום שבו יוצר לראשונה.
מאז השקתו לפני 55 שנים, מלווה ממרח השחר את הצרכן הישראלי בכל הנקודות החשובות בחייו: החל מהכריכים אותם לוקחים הילדים לגן, דרך הטיול השנתי והקייטנה בקיץ וכלה בצבא והחיים כבוגרים, ובשימושים במאפים ובקינוחים.